Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 15063 lidí


Jana Brázdilová, 13. červenec 2011
Zelináři sečetli ztráty kvůli bakterii E.coli
Zelinářská unie Čech a Moravy spočítala, že čeští zemědělci kvůli panice kolem šíření nebezpečné bakterie E.coli (EHEC) přišli o 64 milionů korun. Odškodnění však dostane jen malá část z nich. Podle unie museli čeští pěstitelé zaorat celkem 36 hektarů salátu a dva hektary okurek.


Tuzemské pěstitele poškodil zejména nezájem lidí o saláty. Odškodnění Evropská unie slibuje jen u pěti plodin, a to u rajčat, paprik, cuket, okurek a salátu. V případě českých zemědělců jsou to ale jen okurky a saláty. Ještě vyšší škody jsou u ostatních plodin, u nichž museli jít zelináři kvůli nezájmu s cenou dolů. Za to ale žádnou náhradu nedostanou, uvedla Nova.
Dnes byl přitom poslední den, kdy mohli čeští pěstitelé salátu a okurek žádat EU o krytí škod. "Do dnešního dne jsme zatím obdrželi deset oznámení, s tím, že ta celková částka za Českou republiku činí přibližně deset milionů korun," řekla TV Nova mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Kateřina Böhmová. Jaké odškodnění jednotliví zemědělci dostanou, zatím není jasné. Brusel pro celou EU vyčlenil 210 milionů eur (více než pět miliard Kč), které rozdělí na podzim.
Rozhodnutí Evropské komise podle dřívějších informací předpokládá, že by odškodnění mělo jít do výše maximálně 50 procent obvyklé výrobní ceny v červnu. Ale konečné číslo bude potvrzeno 22. července poté, co země nahlásí objemy, kterých by se to mělo týkat.

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 1228
Autor Nadpis Datum
Mira    clPWQLvGsHpEdk 17:30 4. listopad 2011
Kathreen    ixhzoDWTsGCQJcwkJO 19:17 4. listopad 2011
Butch    fpKXVNvO 23:31 4. listopad 2011
Keyanna    CZzUepEBzZNlB 12:46 5. listopad 2011
Bubbie    MLvlQXCtsEmuFV 15:35 5. listopad 2011