Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 15063 lidí


Jana Brázdilová, 27. říjen 2010
Nejvyšší známku dostane sedm vín
Sedm vín dostane letos pětihvězdičkové ocenění pro mimořádná vína ve 12. ročníku soutěže TOP 77 vín České republiky. Loni jich bylo šest. Jako jediná soutěž u nás hodnotí soutěžící vína pouze nezávislí degustátoři, mezi kterými nejsou samotní vinaři.

Dvakrát byla oceněna vína společností ZNOVÍN ZNOJMO, Vinařství Trpělka & Oulehla, jednou vzorky společností LIVI, spol.s r.o., Vinařství Galant a Moravíno. Informovali o tom organizátoři soutěže.


Soutěž jako jediná v České republice hodnotí a vyhlašuje zcela odděleně suchá a sladká vína. "Dosahujeme tím vyšší objektivity v hodnocení vín," uvedl ředitel soutěže Dan Mádr.
Ocenění mimořádné víno vybojovaly čtyři vzorky z kategorie suchých vín, v kategorii ostatních vín pak další tři. Počet vzorků, které byly v letošním roce hodnoceny, se oproti loňsku mírně snížil z 550 na 526. "Nejde o nějaký trend, vinařů se každoročně zúčastňuje kolem 150. Mezi oceněná vína se letos dostalo 89 výrobců," uvedl Mádr.
Podle něj se každoročně do soutěže hlásí zhruba 15 nových vinařů. Kromě nových firem jsou to například i ti, kteří dosud své vzorky nelahvovali. Hodnocení vzorků letos proběhlo jako již tradičně začátkem září. Organizátoři druhé nejobsazenější soutěže v ČR uvažují, že termín posunou za rok na červen. Mělo by to přinést více soutěžících. "V září už mají někteří svoje vína probraná, začíná také sezona," dodal Mádr. Podle něj se letos do soutěže hlásilo kolem 50 rakouských vinařů. Prozatím byli odmítnuti. "Uvažujeme o otevření soutěže pro importéry," uvedl Mádr.
TOP 77 je nezávislá soutěž, která byla jako první v Česku uznána ministerstvem zemědělství. Vybraná vína mohou být označena na lahvích nálepkou se symbolem TOP 77. Vyhlášení výsledků a degustace přihlášených vín se uskuteční v úterý v brněnském hotelu International. Součástí slavnostního večera bude také dražba archivních vín, jejíž výtěžek věnují organizátoři Nadaci na pomoc popáleným dětem.
Oceněná vína v letošním roce, kategorie suchá vína: Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr Vinařství Galant, Sauvignon 2009 pozdní sběr Vinařství Trpělka & Oulehla, Veltlínské zelené 2009 výběr z hroznů Moravíno s.r.o., Merlot 2008 pozdní sběr Vinařství Trpělka & Oulehla. V kategorii ostatních vín byla hodnocena jako mimořádná vína pouze odrůdy Ryzlink rýnský vinařství LIVI (pozdní sběr 2008), ZNOVÍN (ledové 2008, výběr z bobulí 2006). Hlavní cenu v kategorii TOP DESIGN vín získá Nové vinařství za Cepage Rulandské bílé jakostní 2008.


 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 1076
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář