Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 22148 lidí


Jana Brázdilová, 14. červen 2011
V části Jeseníků na frekventovaných turistických trasách hrozí pády stromů

 Na některých úsecích frekventovaných turistických tras v Jeseníkách registrují Lesy ČR minimálně 80 uschlých stromů, kterým v krajním případě hrozí i pád. Po podrobném průzkumu situace podnik dospěl k závěru, že je nutné jejich co nejrychlejší pokácení, aby se zabránilo reálným rizikům.

 

„Vzhledem k tomu, že se uschlé stromy nacházejí v národních přírodních rezervacích, požádali jsme o spolupráci Správu CHKO Jeseníky. Navrhli jsme stromy pokácet a ponechat je na místě k zetlení. K tomu se správa CHKO postavila nejprve kladně. Následně nám však oznámila, že námi navrhované řešení představuje údajně hospodaření intenzívní technologií, která je zákonem v rezervacích zakázána, a zahájila řízení o výjimce ze zákona. Takové vyhodnocení situace odmítáme a z hlediska zajištění bezpečnosti návštěvníků Jeseníků s ním nesouhlasíme. Postup Správy CHKO Jeseníky je pro nás nepochopitelný. Řešení nebezpečné situace to jen oddaluje,“ konstatuje mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

 

Suché stromy se nejvíce vyskytují na turistických trasách vedoucích z lázeňské obce Karlova Studánka nebo obce Malá Morávka, v okrese Bruntál, v Moravskoslezském kraji, na hřebeny Jeseníků. V současnosti je pravděpodobně nejvíc riziková frekventovaná trasa údolím Bílé Opavy, dále trasa vedoucí po modré turistické značce přes Velkou Kotlinu a trasa po žluté značce na Temnou.


 
„Lesy ČR kladou na ochranu přírody v Jeseníkách velký důraz. Ochrana zdraví lidí je však pro nás prioritou ještě větší,“ upozorňuje Boublík. „Pokud bychom povolení k pokácení získali hned, nemuseli bychom zákaz vstupu do vybraných lokalit iniciovat. Vlastní pokácení by proběhlo poměrně rychle a bez větších omezení pro návštěvníky Jeseníků,“ doplňuje.


O vývoji aktuální situace, například o vyhlášení zákazu vstupu do některých oblastí, budou Lesy ČR návštěvníky i obyvatele dotčených oblastí Jeseníků včas informovat. „Věříme, že se situaci podaří co nejrychleji vyřešit. Prozatím doporučujeme se cestám do uvedených lokalit raději vyhnout,“ dodává Zbyněk Boublík

 


KONTAKT:
Zbyněk Boublík
Tiskový mluvčí Lesů ČR
Tel.:             +420 724 813 301     
E-mail: Boublik@lesycr.cz

 


   


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 431
Autor Nadpis Datum
Bison    NwIPGXtOBKaixW 04:14 20. srpen 2011
Patty    MZITJBuokNXlGUPY 05:35 20. srpen 2011
Resdi    IrciCiiPydPxyUc 12:35 26. březen 2012
Kaori    qCZ5o6aXkf 13:00 26. září 2013