Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 22148 lidí


Jana Brázdilová, 3. listopad 2010
Antimonopolní úřad pokutoval Lesy ČR
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ( ÚOHS ) uložil pokutu tři sta tisíc korun společnosti Lesy ČR. Státní podnik chyboval při výběru dodavatele kancelářského materiálu.

 Přestože cena zakázky v ročním objemu činila kolem deseti milionů korun, musely mít firmy, které se o tendr ucházely, roční obrat desetinásobně vyšší. To bylo podle ÚOHS diskriminační. Uvedl to předseda ÚOHS Petr Rafaj.


Výše obratu požadovaná po uchazečích podle ÚOHS neodpovídá druhu, rozsahu a složitosti předmětu zakázky. Lesy ČR příslušné kvalifikační kritérium v průběhu řízení zdůvodňovaly zejména skutečností, že požadují dodávky pro svých přibližně 100 organizačních jednotek. Dodavatel tedy musí být schopen během krátké doby dodat významné množství kancelářského materiálu pro více organizačních jednotek najednou.
Podle antimonopolního úřadu je zadavatel oprávněn požadovat po uchazečích údaje o obratu, aby si ověřil jeho ekonomickou sílu a schopnost plnit zakázku. V tomto případě však byla výše minimálního ročního obratu neodůvodněně vysoká. "Takové nastavení minimálního obratu mělo za následek diskriminaci dodavatelů s nižším obratem a je nepřípustné," uvedl Rafaj.
Podle něj Lesy ČR nepřípustně omezily okruh potenciálních uchazečů o zakázku. Zadavateli bylo sice doručeno pět nabídek, nicméně dokumentaci si vyzvedlo 42 zájemců. "Nelze tedy vyloučit, že v případě přiměřeně stanovených kvalifikačních kritérií se mohla soutěž o zakázku odehrát mezi větším počtem účastníků," dodal Rafaj. Rozhodnutí antimonopolního úřadu je nepravomocné, Lesy ČR se proti němu mohou odvolat k předsedovi ÚOHS.

 

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 391
Autor Nadpis Datum
Blondy    ibKYVNlGYNhrlG 03:33 17. prosinec 2011
Loryn    RIuqtERZnneGjQUUFmb 06:14 17. prosinec 2011
Rayann    KVYegmsDQolDLrbVaIK 06:38 17. prosinec 2011
Kaeden    DUupdsuDJNXmDhsV 04:37 18. prosinec 2011