Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35190 lidí


Jana Brázdilová, 19. červenec 2007
Novela stavebního zákona má ulehčit stavebníkům i obcím
Vláda ve středu schválila novelu stavebního zákona, díky které si lidé budou moci v budoucnu postavit dům i v nezastavěné části obce, která nemá schválen územní plán. Jednodušší bude i například postavení plotu.


 Stavební zákon byl přitom po 40 letech novelizován letos v lednu, zkušenosti s ním však podle MMR ukazují řadu nedostatků. Další novelu chce MMR vypracovat ještě po roce platnosti nového zákona. Obce už nebudou potřebovat pro nezastavěné oblasti územní plán .
Malé obce, které nemají schválen územní plán, už nebudou podle novely potřebovat pro výstavbu v nezastavěné oblasti územní plán, k vymezení území pro stavby postačí vydání opatření obecné povahy.

"Zvýšená ochrana nezastavěného území je jedním ze základních cílů stavebního zákona, nicméně uvedená úprava se ukazuje jako nepřiměřeně tvrdá u obcí, které nemají schválenou územně plánovací dokumentaci," uvedlo MMR. Ministerstvo se rozhodlo tuto podmínku zrušit i z toho důvodu, že by byla ohrožena výstavba některých projektů financovaných z EU tím, že by měly subjekty problém získat stavební povolení.

Nevládním orgranizacím se novela nelíbí
Nevládní organizace Arnika, Ateliér pro životní prostředí, Ekologický právní servis a Zelený kruh s novelou nesouhlasí. Podle jejich názoru nová novela stavebního zákona ohrožuje krajinu. Obce budou totiž opět moci povolovat stavby ve volné krajině. Návrh novely také podle nevládních organizací omezuje účast veřejnosti při projednávání územních plánů.

"Okolí měst hyzdí supermarkety, sklady i zóny podnikatelského baroka. Nové stavby by se měly přednostně umísťovat do území tzv. brownfields, tedy do starých, ale nevyužívaných průmyslových sídel," uvedl Martin Skalský z Arniky.

Novela prodlužuje lhůty na shválení územních plánů
Novela řeší také společné povolování souborů staveb, které nynější zákon neřeší. To vadí stavebním úřadům, které tak nemohou využívat zjednodušujících postupů. Novela dále navrhuje upravit zrušení územních rozhodnutí a nařízení obcí o stavebních uzávěrách.

Novela také usiluje o prodloužení platnosti územně-plánovací dokumentace. Územní plány schválené v období od 1. července 1992 do 31. prosince 2006 měly být podle nynějšího stavebního zákona do pěti let nahrazeny novými dokumenty. MMR navrhuje prodloužení této lhůty na devět let, aby měly obce v platnosti aspoň nějaký územní plán a mohly tak čerpat peníze z EU.

Ministr chce přijmout zákon ve zkráceném řízení
Projednání změn chce ministr navrhnout poslancům ve zkráceném řízení. Novela by pak mohla platit od konce tohoto roku.

Nový stavební zákon měl stavebníkům zjednodušit administrativu rozšířením počtu drobných staveb, ke kterým je potřeba jen ohlášení místa stavebního povolení. Odborníci již dříve kritizovali, že zákon lidem ani úřadům práci neubral a že bude nezbytné ho novelizovat.

Další návrh MMR týkající se čerpání dotací pro majitele cihlových domů s nájemníky dnes vláda odložila na neurčito. Ministerstvo navrhovalo, aby i majitelé činžáků mohli získat dotaci na opravu domů v havarijním stavu. Dosud byly za státní peníze opravovány pouze domy panelové.

ČTK


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 486
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář