Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 17981 lidí


Dagmar Gracová, 3. srpen 2017
Instalace ohradníků kvůli moru prasat
Zlínský kraj dnes nakoupí elektrické ohradníky, které budou osázeny kolem území zamořeného africkým morem prasat.

Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který Čunek na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí vyhlásil v pondělí. Mají zabránit šíření moru mimo ohnisko nákazy. První ohradníky se podle Jiřího Čunka objeví v úseku mezi Zlínem-Vršavou a Fryštákem a také mezi Slušovicemi a Lípou. Instalaci ohradníků podle něj zajistí dobrovolní hasiči, sportovci a členové dalších neziskových organizací.

V ohnisku nákazy se nyní podle odhadů pohybuje 250 až 400 divokých prasat. Kraj na jejich sledování s největší pravděpodobností nasadí dron, který divočáky nevyruší. Jeho prostřednictvím má být zmapován pohyb zvířat. Dron pomůže také s vyhledáváním uhynulých kusů. Prasata, která neuhynou na mor, budou odchytávána do klecí a následně utracena.

Veterináři v úterý zakázali čtyřem firmám ve Zlínském kraji kvůli africkému moru sklízet do konce roku zemědělské plodiny na 115,5 hektaru půdy. Stát tak chce zamezit migraci divokých prasat z oblasti, kde se prokázala choroba. Zmíněné pozemky jsou na katastrálních územích Hvozdná, Štípa, Kostelec u Zlína, Veselá u Zlína, Klečůvka a Lužkovice. Hospodaří na nich podniky Agrofelta, Fytos CZ, Plemenářské služby a Družstvo Zádveřice-Raková.

Dnes ráno bylo také dokončeno vyznačení zón, do kterých nesmějí vstupovat lidé s domácími zvířaty. Především psi by mohli divoká prasata vyplašit. Dodržování zákazu vstupu bude kontrolovat policie. Zákaz odstřelu divočáků v zasaženém území zůstává v platnosti. Opatření související s vyhlášením stavu nebezpečí si podle hejtmana vyžádají zhruba 12 milionů korun. Náhrada zemědělcům bude kolem šesti milionů, plot bude stát do dvou milionů, další náklady jsou spojené s nezbytnými pracemi.

Zdroj: Zemědělec


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 411
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář